Dr. Alex George is returning to the NHS

Dr. Alex George is returning to the NHS

Dr. Alex George is returning to the NHS
Olly Murs: X Factor is one of best shows around

Olly Murs: X Factor is one of best shows around

Olly Murs: X Factor is one of best shows around
Spencer Matthews and Vogue Williams confirm TV show

Spencer Matthews and Vogue Williams confirm TV show

Spencer Matthews and Vogue Williams confirm TV show
Sally Carman didn't feel 'responsible enough' for dog

Sally Carman didn't feel 'responsible enough' for dog

Sally Carman didn't feel 'responsible enough' for dog
Tessa Peake-Jones and Gwyneth Strong's kids are new Raquel and Cassandra

Tessa Peake-Jones and Gwyneth Strong's kids are new Raquel and Cassandra

Tessa Peake-Jones and Gwyneth Strong's kids are new Raquel and Cassandra

DR1 tv listing from 14 November 2018 to 22 November 2018

Wednesday 14 Nov
6:55 PM

Vores vejr

Vores vejr
7:05 PM

Aftenshowet

Aftenshowet
7:55 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
8:00 PM

Forsvundne arvinger: Palle alene i verden (4:7)

Forsvundne arvinger: Palle alene i verden (4:7)
8:45 PM

En sang fra hjertet (4:8)

En sang fra hjertet (4:8)
9:30 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
9:55 PM

Kulturmagasinet Gejst: Albertes barndom

Kulturmagasinet Gejst: Albertes barndom
10:20 PM

Sporten

Sporten
10:30 PM

Arne Dahls A-gruppen: Dødsmesse

Svensk krimiserie fra 2015
Arne Dahls A-gruppen: Dødsmesse
12:20 AM

Taggart: Omgivet af svig (3:3)

Taggart: Omgivet af svig (3:3)
1:10 AM

Fader Brown VI (10:10)

Fader Brown VI (10:10)
1:55 AM

I farezonen (3:61)

I farezonen (3:61)
2:55 AM

Bonderøven (10:10)

Bonderøven (10:10)
3:20 AM

Kender du typen? 2012 (3)

Kender du typen? 2012 (3)
3:50 AM

Hammerslag - Idyl på Djursland

Hammerslag - Idyl på Djursland
4:35 AM

Antikduellen (3:12) - Køge

Antikduellen (3:12) - Køge
Thursday 15 Nov
5:05 AM

Et glimt af Danmark (5:6)

Et glimt af Danmark (5:6)
5:25 AM

Vagn hos kiwierne (8:8)

Vagn hos kiwierne (8:8)
5:55 AM

Bidt af naturen (14)

Bidt af naturen (14)
6:25 AM

Søren Ryge (1:3)

Søren Ryge (1:3)
6:55 AM

Kulturmagasinet Gejst: Albertes barndom

Kulturmagasinet Gejst: Albertes barndom
7:20 AM

Aftenshowet

Aftenshowet
8:10 AM

En sang fra hjertet (4:8)

En sang fra hjertet (4:8)
8:55 AM

Forsvundne arvinger: Palle alene i verden (4:7)

Forsvundne arvinger: Palle alene i verden (4:7)
9:40 AM

En ny begyndelse III (7:10)

En ny begyndelse III (7:10)
10:30 AM

Antikkrejlerne XI (7)

Antikkrejlerne XI (7)
11:15 AM

Antikkrejlerne XI (8)

Antikkrejlerne XI (8)
12:00 PM

Bonderøven (1:11)

Bonderøven (1:11)
12:30 PM

Kender du typen 2014 (11)

Kender du typen 2014 (11)
1:15 PM

Håndværkerne rykker ind (1:8)

Håndværkerne rykker ind (1:8)
1:45 PM

Bergerac: Ondets rod

Bergerac: Ondets rod
2:35 PM

Sherlock Holmes (7)

Sherlock Holmes (7)
3:25 PM

Dommer John Deed (5)

Dommer John Deed (5)
4:55 PM

En ny begyndelse III (8:10)

En ny begyndelse III (8:10)
5:50 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
6:00 PM

Antikduellen (4:12) - Auktion

Antikduellen (4:12) - Auktion
6:30 PM

TV AVISEN med Sporten

TV AVISEN med Sporten
6:55 PM

Vores vejr

Vores vejr
7:05 PM

Aftenshowet

Aftenshowet
7:55 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
8:00 PM

Gintberg på Kanten (3:7)

Gintberg på Kanten (3:7)
8:30 PM

Manipulator (3:6)

Manipulator (3:6)
9:00 PM

Kontant: De falske fødevarer

Kontant: De falske fødevarer
9:30 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
9:55 PM

Langt fra Borgen: Skal ja til sex skrives ind i lovgivningen?

Langt fra Borgen: Skal ja til sex skrives ind i lovgivningen?
10:20 PM

Sporten

Sporten
10:30 PM

Hercule Poirot: ABC-mordene

Krimiserie med David Suchet som Agatha Christies berømte detektiv
Hercule Poirot: ABC-mordene
12:10 AM

OBS

OBS
12:15 AM

Taggart: En farlig arv

Taggart: En farlig arv
1:30 AM

I farezonen (4:61)

I farezonen (4:61)
2:20 AM

Bonderøven (1:11)

Bonderøven (1:11)
2:50 AM

Kender du typen 2014 (11)

Kender du typen 2014 (11)
3:30 AM

Hammerslag - Sommerhuse på Sjællands Odde

Hammerslag - Sommerhuse på Sjællands Odde
4:15 AM

Antikduellen (4:12) - Auktion

Antikduellen (4:12) - Auktion
4:45 AM

Et glimt af Danmark (6:6)

Et glimt af Danmark (6:6)
Friday 16 Nov
5:25 AM

Vagn i Japan (1:6)

Vagn i Japan (1:6)
5:55 AM

Bidt af naturen (15)

Bidt af naturen (15)
6:25 AM

Søren Ryge (2:3)

Søren Ryge (2:3)
6:55 AM

Langt fra Borgen

Langt fra Borgen
7:20 AM

Aftenshowet

Aftenshowet
8:10 AM

Kontant

Kontant
8:40 AM

Manipulator (3:6)

Manipulator (3:6)
9:10 AM

Gintberg på Kanten (3:7)

Gintberg på Kanten (3:7)
9:40 AM

En ny begyndelse III (8:10)

En ny begyndelse III (8:10)
10:30 AM

Antikkrejlerne XI (9)

Antikkrejlerne XI (9)
11:15 AM

Antikkrejlerne XI (10)

Antikkrejlerne XI (10)
12:00 PM

Bonderøven (2:11)

Bonderøven (2:11)
12:30 PM

Kender du typen 2014 (12)

Kender du typen 2014 (12)
1:15 PM

Håndværkerne rykker ind (2:8)

Håndværkerne rykker ind (2:8)
1:45 PM

Bergerac: Fremmede forbindelser

Bergerac: Fremmede forbindelser
2:35 PM

Sherlock Holmes (8)

Sherlock Holmes (8)
3:30 PM

Dommer John Deed (6)

Dommer John Deed (6)
5:00 PM

En ny begyndelse III (9:10)

En ny begyndelse III (9:10)
5:50 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
6:00 PM

Skattejægerne 2014 (2)

Skattejægerne 2014 (2)
6:30 PM

TV AVISEN med Sporten

TV AVISEN med Sporten
7:00 PM

Disney sjov

Disney sjov
8:00 PM

Hvem var det nu vi var

Hvem var det nu vi var
9:00 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
9:15 PM

Vores vejr

Vores vejr
9:25 PM

Broerne i Madison County

Amerikansk romantisk drama fra 1995
play_arrow
Broerne i Madison County
11:35 PM

Killer Elite

Australsk actionthriller fra 2011
play_arrow
Killer Elite
1:25 AM

Inspector Morse: Den djævelske slange

Engelsk krimi fra 1990
Inspector Morse: Den djævelske slange
3:10 AM

Mord i Wales (1)

Mord i Wales (1)
4:50 AM

Kender du typen 2014 (12)

Kender du typen 2014 (12)
Saturday 17 Nov
5:40 AM

Vagn i Japan (2:6)

Vagn i Japan (2:6)
6:10 AM

Bidt af naturen (16)

Bidt af naturen (16)
6:40 AM

Madmagasinet: Chokolade

Madmagasinet: Chokolade
7:25 AM

Sundhedsmagasinet: Når smagen forsvinder

Sundhedsmagasinet: Når smagen forsvinder
7:50 AM

De britiske antikskatte (20:25)

De britiske antikskatte (20:25)
8:50 AM

De britiske antikskatte (21:25)

De britiske antikskatte (21:25)
9:50 AM

OBS

OBS
9:55 AM

En ny begyndelse III (9:10)

En ny begyndelse III (9:10)
10:40 AM

Auktionshuset II (7)

Auktionshuset II (7)
11:10 AM

Auktionshuset II (8)

Auktionshuset II (8)
11:40 AM

På opdagelse i dybhavet

På opdagelse i dybhavet
12:30 PM

Livet som pingvin

Livet som pingvin
1:20 PM

Flubber

Amerikansk actionkomedie fra 1997 med dansk tale
play_arrow
Flubber
2:45 PM

Manipulator (3:6)

Manipulator (3:6)
3:15 PM

Gintberg på Kanten (3:7)

Gintberg på Kanten (3:7)
3:45 PM

En sang fra hjertet (4:8)

En sang fra hjertet (4:8)
4:30 PM

Hvem var det nu vi var

Hvem var det nu vi var
5:30 PM

Den store bagedyst (7:9)

Den store bagedyst (7:9)
6:30 PM

TV AVISEN med Sporten

TV AVISEN med Sporten
7:05 PM

De fantastiske dyr

De fantastiske dyr
8:00 PM

Den store bagedyst (8:9)

Den store bagedyst (8:9)
9:00 PM

Kriminalkommissær Barnaby XIII (7)

Kriminalkommissær Barnaby XIII (7)
10:30 PM

Lewis: Knuder

Engelsk krimi fra 2015
Lewis: Knuder
12:00 AM

Mord i skærgården: Dårligt selskab

Svensk krimiserie fra 2018
Mord i skærgården: Dårligt selskab
1:30 AM

Strength and Honour

Irsk boksedrama fra 2007
Strength and Honour
3:00 AM

Mordene i Brokenwood II (1:4)

Mordene i Brokenwood II (1:4)
4:30 AM

Bonderøven (2:11)

Bonderøven (2:11)
Sunday 18 Nov
5:45 AM

Vagn i Japan (3:6)

Vagn i Japan (3:6)
6:15 AM

Bidt af naturen (18)

Bidt af naturen (18)
6:45 AM

De britiske antikskatte (22:25)

De britiske antikskatte (22:25)
7:45 AM

Hercule Poirot: ABC-mordene

Krimiserie med David Suchet som Agatha Christies berømte detektiv
Hercule Poirot: ABC-mordene
9:25 AM

Forsvundne arvinger: Palle alene i verden (4:7)

Forsvundne arvinger: Palle alene i verden (4:7)
10:10 AM

Kender Du Typen? - Med far til fire og Tintin

Kender Du Typen? - Med far til fire og Tintin
10:55 AM

Sporløs (5:8)

Sporløs (5:8)
11:40 AM

Kriminalkommissær Barnaby XIII (7)

Kriminalkommissær Barnaby XIII (7)
1:10 PM

Champions League Håndbold: BSV - Tatran Presov (m), direkte

Champions League Håndbold: BSV - Tatran Presov (m), direkte
3:00 PM

Champions League Håndbold: Metz - Odense (k), direkte

Champions League Håndbold: Metz - Odense (k), direkte
5:00 PM

Champions League Håndbold: Pick Szeged - Skjern (m), direkte

Champions League Håndbold: Pick Szeged - Skjern (m), direkte
6:30 PM

TV AVISEN med Sporten

TV AVISEN med Sporten
7:05 PM

De Kanariske Øer (1:2)

De Kanariske Øer (1:2)
8:00 PM

Herrens veje II (6:10)

Herrens veje II (6:10)
9:00 PM

21 Søndag

21 Søndag
9:40 PM

Fodboldmagasinet

Fodboldmagasinet
10:10 PM

Lykkeland (4:8)

Lykkeland (4:8)
11:00 PM

En sag for professor T: Hævn

En sag for professor T: Hævn
12:00 AM

Kommissær Cato Isaksen: Drømmefangeren (1:2)

Kommissær Cato Isaksen: Drømmefangeren (1:2)
1:25 AM

Lewis: Knuder

Engelsk krimi fra 2015
Lewis: Knuder
2:55 AM

Mordene i Brokenwood II (2:4)

Mordene i Brokenwood II (2:4)
4:20 AM

Skattejægerne 2014 (2)

Skattejægerne 2014 (2)
4:50 AM

Håndværkerne rykker ind (2:8)

Håndværkerne rykker ind (2:8)
Monday 19 Nov
5:25 AM

Vagn i Japan (4:6)

Vagn i Japan (4:6)
5:55 AM

Søren Ryge (3:3)

Søren Ryge (3:3)
6:25 AM

Kongerigets Kager (9:12)

Kongerigets Kager (9:12)
6:55 AM

De fantastiske dyr

De fantastiske dyr
7:50 AM

De Kanariske Øer (1:2)

De Kanariske Øer (1:2)
8:40 AM

Hvem var det nu vi var - 1994

Hvem var det nu vi var - 1994
9:40 AM

Lykkeland (4:8)

Lykkeland (4:8)
10:30 AM

Antikkrejlerne XI (11)

Antikkrejlerne XI (11)
11:15 AM

Antikkrejlerne XI (12)

Antikkrejlerne XI (12)
12:00 PM

Bonderøven (3:11)

Bonderøven (3:11)
12:30 PM

Kender du typen 2014 (13)

Kender du typen 2014 (13)
1:15 PM

Håndværkerne rykker ind (3:8)

Håndværkerne rykker ind (3:8)
1:45 PM

Bergerac: I kærlighed og krig

Bergerac: I kærlighed og krig
2:35 PM

Sherlock Holmes (9)

Sherlock Holmes (9)
3:30 PM

Dommer John Deed (7)

Dommer John Deed (7)
5:00 PM

En ny begyndelse III (10:10)

En ny begyndelse III (10:10)
5:50 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
6:00 PM

Antikduellen (5:12) - Løkken

Antikduellen (5:12) - Løkken
6:30 PM

TV AVISEN med Sporten

TV AVISEN med Sporten
6:55 PM

Vores vejr

Vores vejr
7:05 PM

Aftenshowet

Aftenshowet
7:55 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
8:00 PM

Kender Du Typen? - Med bøger og blod

Kender Du Typen? - Med bøger og blod
8:45 PM

Fri os fra kontanthjælp (2:4)

Fri os fra kontanthjælp (2:4)
9:30 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
9:55 PM

Horisont

Horisont
10:20 PM

Sporten

Sporten
10:30 PM

Mord i Wales (2)

Mord i Wales (2)
12:05 AM

Herrens veje II (6:10)

Herrens veje II (6:10)
1:05 AM

En sag for professor T: Hævn

En sag for professor T: Hævn
2:05 AM

I farezonen (5:61)

I farezonen (5:61)
2:55 AM

Bonderøven (3:11)

Bonderøven (3:11)
3:20 AM

Kender du typen 2014 (13)

Kender du typen 2014 (13)
4:05 AM

Antikduellen (5:12) - Løkken

Antikduellen (5:12) - Løkken
4:35 AM

Et glimt af Danmark II (1:8)

Et glimt af Danmark II (1:8)
Tuesday 20 Nov
5:25 AM

Vagn i Japan (5:6)

Vagn i Japan (5:6)
5:55 AM

Bidt af naturen (19)

Bidt af naturen (19)
6:25 AM

Søren Ryge og den røde smed

Søren Ryge og den røde smed
6:55 AM

Horisont

Horisont
7:20 AM

Aftenshowet

Aftenshowet
8:10 AM

Fri os fra kontanthjælp (2:4)

Fri os fra kontanthjælp (2:4)
8:55 AM

Kender Du Typen? - Med bøger og blod

Kender Du Typen? - Med bøger og blod
9:35 AM

OBS

OBS
9:40 AM

En ny begyndelse III (10:10)

En ny begyndelse III (10:10)
10:30 AM

Antikkrejlerne XI (13)

Antikkrejlerne XI (13)
11:15 AM

Antikkrejlerne XI (14)

Antikkrejlerne XI (14)
12:00 PM

Bonderøven (4:11)

Bonderøven (4:11)
12:30 PM

Kender du typen 2014 (14)

Kender du typen 2014 (14)
1:15 PM

Håndværkerne rykker ind (4:8)

Håndværkerne rykker ind (4:8)
1:45 PM

Bergerac: I al hemmelighed

Bergerac: I al hemmelighed
2:35 PM

Sherlock Holmes (10)

Sherlock Holmes (10)
3:25 PM

Dommer John Deed (8)

Dommer John Deed (8)
4:55 PM

En ny begyndelse IV (1:12)

En ny begyndelse IV (1:12)
5:50 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
6:00 PM

Antikduellen (6:12) - Løgumkloster

Antikduellen (6:12) - Løgumkloster
6:30 PM

TV AVISEN med Sporten

TV AVISEN med Sporten
6:55 PM

Vores vejr

Vores vejr
7:05 PM

Aftenshowet

Aftenshowet
7:55 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
8:00 PM

Spise med Price: Thanksgiving

Spise med Price: Thanksgiving
8:35 PM

Susse Wold - Mennesket bag ikonet

Susse Wold - Mennesket bag ikonet
9:30 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
9:55 PM

Sundhedsmagasinet: Din nye læge

Sundhedsmagasinet: Din nye læge
10:20 PM

Sporten

Sporten
10:30 PM

Mord i skærgården: I lyst og nød

Svensk krimiserie fra 2018
Mord i skærgården: I lyst og nød
12:00 AM

Taggart: Dødens høst

Skotsk krimiserie fra 1993
Taggart: Dødens høst
2:05 AM

I farezonen (6:61)

I farezonen (6:61)
2:55 AM

De uheldige helte (1)

De uheldige helte (1)
3:45 AM

Bonderøven (4:11)

Bonderøven (4:11)
4:10 AM

Kender du typen 2014 (14)

Kender du typen 2014 (14)
4:55 AM

Antikduellen (6:12) - Løgumkloster

Antikduellen (6:12) - Løgumkloster
Wednesday 21 Nov
5:25 AM

Vagn i Japan (6:6)

Vagn i Japan (6:6)
5:55 AM

Bidt af naturen (20)

Bidt af naturen (20)
6:25 AM

Søren Ryge - Oldfruen på Trudsholm

Søren Ryge - Oldfruen på Trudsholm
6:55 AM

Sundhedsmagasinet: Din nye læge

Sundhedsmagasinet: Din nye læge
7:20 AM

Aftenshowet

Aftenshowet
8:10 AM

Susse Wold - Mennesket bag ikonet

Susse Wold - Mennesket bag ikonet
8:55 AM

Spise med Price: Thanksgiving

Spise med Price: Thanksgiving
9:40 AM

En ny begyndelse IV (1:12)

En ny begyndelse IV (1:12)
10:30 AM

Antikkrejlerne XI (15)

Antikkrejlerne XI (15)
11:15 AM

Antikkrejlerne XI (16)

Antikkrejlerne XI (16)
12:00 PM

Bonderøven (5:11)

Bonderøven (5:11)
12:30 PM

Kender du typen 2014 (15)

Kender du typen 2014 (15)
1:15 PM

Håndværkerne rykker ind (5:8)

Håndværkerne rykker ind (5:8)
1:45 PM

Bergerac: En sang fra fortiden

Bergerac: En sang fra fortiden
2:35 PM

Sherlock Holmes (11)

Sherlock Holmes (11)
3:25 PM

Dommer John Deed (9)

Dommer John Deed (9)
4:55 PM

En ny begyndelse IV (2:12)

En ny begyndelse IV (2:12)
5:50 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
6:00 PM

Antikduellen (7:12) - Hundested

Antikduellen (7:12) - Hundested
6:30 PM

TV AVISEN med Sporten

TV AVISEN med Sporten
6:55 PM

Vores vejr

Vores vejr
7:05 PM

Aftenshowet

Aftenshowet
7:55 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
8:00 PM

Forsvundne arvinger: Amerikanerpigen (5:7)

Forsvundne arvinger: Amerikanerpigen (5:7)
8:45 PM

En sang fra hjertet (5:8)

En sang fra hjertet (5:8)
9:30 PM

TV AVISEN

TV AVISEN
9:55 PM

Kulturmagasinet Gejst: Jonatan Spang og satiren

Kulturmagasinet Gejst: Jonatan Spang og satiren
10:20 PM

Sporten

Sporten
10:30 PM

Inden vi dør (1:5)

Inden vi dør (1:5)
12:25 AM

Taggart: Pandekagehuset

Skotsk krimiserie fra 1993
Taggart: Pandekagehuset
2:30 AM

I farezonen (7:61)

I farezonen (7:61)
3:20 AM

De uheldige helte (2)

De uheldige helte (2)
4:10 AM

Bonderøven (5:11)

Bonderøven (5:11)
DR1 giver dig et bredt sortiment af serier, film, debatter og nyheder, Danmarks Radio har gennem tiden produceret alt fra dramaserier til den årlige julekalender på DR1. Der bliver produceret nyheder døgnet rundt, så du kan holde dig opdateret på de nyeste begivenheder i Danmark og resten af verden. Du kan også følge med i vejret og i sportens verden. Kanalen er kendt for sine mange kvalitetsprogrammer som ‘X faktor’ og ‘Aftenshowet’, og det er her du finder både dramaserier og krimier som fx ‘Broen’, ‘Liberty’ og ‘Borgen’. Du kan selvfølgelig også se eller gense klassikere som ‘Matador’ og ‘Huset På Christianshavn’.

DR1 is this week airing Forsvundne arvinger, En sang fra hjertet, Taggart, Fader Brown VI, I farezonen, Bonderøven, Kender du typen?, Et glimt af Danmark, Vagn hos kiwierne, Bidt af naturen, Søren Ryge, En ny begyndelse, Antikkrejlerne XI, Kender du typen, Håndværkerne rykker ind, Sherlock Holmes, Dommer John Deed, Gintberg på Kanten, Manipulator, Vagn i Japan, Skattejægerne, Mord i Wales, De britiske antikskatte, Auktionshuset, Den store bagedyst, Kriminalkommissær Barnaby XIII, Mordene i Brokenwood, Sporløs, De Kanariske Øer, Herrens veje, Lykkeland, Kommissær Cato Isaksen, Kongerigets Kager, Fri os fra kontanthjælp, En ny begyndelse IV, De uheldige helte, Inden vi dør, Arne Dahls A-gruppen: Dødsmesse, Hercule Poirot: ABC-mordene, Broerne i Madison County, Killer Elite, Inspector Morse: Den djævelske slange, Flubber, Lewis: Knuder, Mord i skærgården: Dårligt selskab, Strength and Honour, Mord i skærgården: I lyst og nød, Taggart: Dødens høst, Taggart: Pandekagehuset, Sporten, Champions League Håndbold: BSV - Tatran Presov (m), direkte, Champions League Håndbold: Metz - Odense (k), direkte, Champions League Håndbold: Pick Szeged - Skjern (m), direkte, Fodboldmagasinet

DR1 today
DR1 tonight